27. edycja Nagrody Literackiej Nike – finałowa siódemka
To już tradycja, że na początku września na łamach dziennika Gazeta Wyborcza oraz na portalu Wyborcza.pl, ukazuje się lista finalistów Nagrody Literackiej Nike. W tym roku nic się nie zmieniło, dlatego w miniony piątek, 1 września poznaliśmy tytuły siedmiu książek, które zawalczą o laur najlepszej w 27. edycji tej prestiżowej nagrody.
Finaliści i finalistki 27. edycji Nagrody Literackiej Nike 2023, czyli książki, które warto przeczytać
Organizatorami Nagrody Literackiej Nike są Gazeta Wyborcza i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory. Pierwsza edycja tego prestiżowego wydarzenia odbyła się w 1997 roku i od tamtej pory wyróżnienie przyznaje się regularnie, tym samym promując polską literaturę współczesną. W konkursie na książkę roku mogą startować wszystkie gatunki literackie. W 2022 r. jury przyznało Nike Jerzemu Jarniewiczowi za tom poezji Mondo Cane.
Wśród książek-finalistek tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike znalazły się trzy powieści, dwa reportaże, reportaż historyczny oraz tom poezji:
- Wiktoria Bieżuńska, Przechodząc przez próg, zagwiżdżę (powieść), Wyd. Cyranka, Warszawa
- Anna Bikont, Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie (reportaż), Wyd. Czarne, Wołowiec
- Mateusz Górniak, Trash story (powieść), Wyd. Korporacja Ha!Art, Kraków
- Grzegorz Piątek, Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 (reportaż historyczny), Wyd. W.A.B., Warszawa
- Zyta Rudzka, Ten się śmieje, kto ma zęby (powieść), Wyd. W.A.B., Warszawa
- Piotr Sommer, Lata praktyki (poezja), Wyd. WBPiCAK, Poznań
- Ilona Wiśniewska, Migot. Z krańca Grenlandii (reportaż), Wyd. Czarne, Wołowiec
Wyżej wymienione publikacje zostały wybrane przez jury Nagrody Literackiej Nike. W tym roku w gronie kapituły zasiadają: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.
Decyzję o zwycięzcy Nike 2023 jurorzy podejmą 1 października br., czyli w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.
Osoba, której nazwisko zostanie uroczyście odczytane, dołączy do zacnego grona wcześniejszych laureatów. Należą do nich m.in. Stanisław Barańczak, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Olga Tokarczuk (dwukrotnie), Joanna Bator, Wiesław Myśliwski (dwukrotnie) i Andrzej Stasiuk.