Zwierzęta to motyw od dawna pojawiający się w literaturze. Kiedyś postacie z bajek dla dzieci, opowiadań dla młodzieży, a obecnie coraz częściej bohaterowie powieści dla osób w każdym wieku. Takich książek jest coraz więcej. Są opowiadania napisane z punktu widzenia zwierzęcia. Są dzieła pisane przez właścicieli pupili, które opowiadają o tym, jak dużą rolę w życiu danej osoby odegrało ukochane stworzenie. Są poradniki, które w sposób prześmiewczy i bardzo zabawny opisują wychowanie futrzaka. Są także mrożące krew w żyłach horrory o zwierzakach, które nagle stały się zombie. Różnorodność jest ogromna.
Są więc książki o psach, o papugach, o rybkach, a nawet o świnkach, czy koniach. Jednak cóż to by była za literatura zwierzęca, gdyby nie pojawiło się w niej najpopularniejsze stworzenie domowe współczesnego świata? Kot, bo to o nim mowa, jest wszędzie. W Internecie, w literaturze, w kinie. Weźmy chociażby pod uwagę ilość kocich profili na Instagramie, które niejednokrotnie mają więcej obserwujących niż niejedna hollywoodzka gwiazda. Któż w końcu nie rozczuli się nad małą puchatą kulką, która spojrzy na nas wielkimi, okrągłymi oczami niczym Puszek ze Shreka. Bo kot nawet kiedy leży do góry brzuchem i z irytacją wywija ogonem, to wygląda słodko.
Poniżej zaprezentuję Wam trzy książki o kotach, które warto przeczytać. Dzięki nim wzruszycie się do łez. Albo będziecie płakać ze śmiechu.
3 książki o kotach, które warto przeczytać
1. Koty i córki robią tylko to, co chcą – Helen Brown
Koty i córki robią tylko to, co chcą to druga powieść o tematyce zwierzęcej tej autorki. Helen Brown w odpowiedzi na książkę Marley i ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata Johna Grogana napisała historię o kocie, którą debiutowała w 2012 roku. Kleo i ja. Jak szalona kotka ocaliła rodzinę urzekła Czytelników na całym świecie. W efekcie powstała część druga.
Z okładki patrzy na nas tym razem niebieskooki kot syjamski – Jonasz. To rozbrykany młody kocur, który w jednej chwili będzie okazywał swojej właścicielce bezgraniczną miłość, a chwilę później narozrabia tak, że włosy staną jej dęba. I to właśnie ta bezgraniczna miłość, jakiej potrafią nauczyć nas zwierzęta jest bardzo ważna w całej tej historii.
To przede wszystkim książka o kocie, ale także o relacjach panujących w rodzinie, o próbie rozliczenia się z życiem, wynikającej ze zmagania się z ciężką chorobą i o wielu innych różnych problemach. Pokazuje, jak wiele życia i radości może wnieść do domu jedno małe stworzenie. I jak wiele potrafi nas ono nauczyć. To opowieść zabawna i wzruszająca jednocześnie. To książka szczera i głęboka, która chwyci za serce, niezależnie od tego czy jest się kociarzem, czy nie.
2. Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy – James Bowen
Druga propozycja to książka, o której swego czasu było głośno głównie za sprawą filmu, jaki trafił na ekrany kin pod koniec 2016 roku. Kot Bob i ja to pewnego rodzaju autobiografia Jamesa Bowena – bezrobotnego mężczyzny, ulicznego muzyka, który leczy się z uzależnienia od narkotyków. Właśnie w tej niezwykle trudnej sytuacji życiowej znajduje na ulicy rudego kota, albo na odwrót. Bo może to właśnie ten kot znajduje jego. Główny bohater mimo początkowych rozterek na temat przygarnięcia zwierzęcia, decyduje się ostatecznie przyjąć go pod swój dach.
Książka pokazuje świat bezdomnych, narkomanów, opuszczonych przez najbliższych, którym brak odwagi, aby pomóc w walce o lepsze życie. Przede wszystkim to jednak opowieść, która pokazuje niezwykłą przyjaźń, która może połączyć człowieka i zwierzę. To książka o odpowiedzialności za drugie stworzenie i zmaganiu się z własnymi słabościami w imię wyższego celu i czyjegoś, niekoniecznie swojego dobra. To niezwykle wzruszająca historia o miłości i poświęceniu, którą serdecznie polecam wszystkim. Nie zawiedziecie się.
3. Jak wytresować kota? – Dawid Ratajczak
Dwie poprzednie książki wzruszały historiami w nich przedstawionymi. Propozycja trzecia to bardziej poradnik dotyczący tresury kota. Napisany z ogromnym przymrużeniem oka. Jak wytresować kota to debiut pisarski Dawida Ratajczaka, stworzony na podstawie jego własnych doświadczeń z kotami i skierowany do wszystkich miłośników tych czworonożnych stworzeń.
Jeśli komuś spodobał się Kot w stanie czystym Terry’ego Pratchetta, z pewnością zakocha się i w tej pozycji. Autor opowiada o kocie w domu. A raczej o stworzeniu, które jest niejako złem wcielonym, co sugeruje nam już sama okładka. To książka o wcale niełatwych relacjach kota z człowiekiem, o jego zachowaniu, charakterze i pielęgnacji. Wszystkie opisane sytuacje są z życia wzięte i wielu właścicieli tych czworonożnych stworzeń doskonale zrozumie, co autor miał na myśli.
Jak wytresować kota to absolutnie fantastyczna i lekka pozycja. Przezabawna, przeurocza, która rozbawi każdego, kto postanowi się z nią zapoznać. Na każdej stronie znajdziemy wiele śmiesznych rysunków kotów, a każdy rozdział zawiera dodatkowo kilka wyszczególnionych zdań podsumowania. Ponadto na samym końcu możemy sprawdzić, jakim właścicielem kota jesteśmy. To doskonała propozycja na długie letnie wieczory. Zapewniam Was, że nie będziecie się nudzić, a wręcz uśmiejecie się do łez.
A jeśli znacie już Jak wytresować kota, to polecam Wam również drugą część – Jak wytresować kota 2. Techniki zaawansowane.
Jeżeli jesteście miłośnikami kotów te propozycje są dla Was obowiązkowe. Każda z nich w jakiś, mniej lub bardziej zabawny sposób przedstawia te niezwykłe zwierzęta i pokazuje, jak z nimi żyć. Co wcale nie jest takie łatwe, jakby się wydawało, o czym przekonamy się czytając te książki, które jeszcze raz Wam serdecznie polecam.