Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego ogłosił prezydent Polski, Andrzej Duda. W środę 28 lutego w Pałacu Prezydenckim została zainaugurowana już 7 edycja tej popularnej i ciepło przyjętej akcji. Wzbudza ona entuzjazm nie tylko w miłośnikach polskiej literatury klasycznej. To świetna okazja, by promować czytelnictwo w kraju. Nikt dziś nie ma wątpliwości, że Narodowe Czytanie spełnia swoją funkcję. Przybliża odbiorcom nie tylko dzieła wybitnych twórców polskich, o których każdy Polak powinien wiedzieć pewne minimum. To także świetna okazja, by wszcząć dyskusje na temat kondycji czytelniczej w ojczyźnie oraz niepowtarzalna szansa, by skupić uwagę narodu na literaturze.

Narodowe Czytanie Przedwiośnia – kilka informacji

Warto tutaj wspomnieć, że tegoroczna edycja przypada dokładnie na rok obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Natomiast finał całej akcji odbędzie się 8 września bieżącego roku. W związku z tymi niezwykłymi obchodami ustalono, że motywami przewodnimi dla Narodowego Czytania mają być „wolność” i „niepodległość”. Nikt nie ma wątpliwości, że w te założenia doskonale wpisuje się właśnie Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji akcji przytoczył słowa znakomitego krytyka, Tomasza Burka, mówiąc:

To powieść pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi. To powieść niezwykle ciekawa, obrazująca specyficzne polskie losy. To powieść, która prowadzi nas poprzez traumatyczne przeżycia wojenne daleko od granic, nad Morzem Kaspijskim w Baku, gdzie dorasta bohater tej powieści Cezary Baryka, gdzie jego ojciec Seweryn Baryka gdzieś daleko walczy w I wojnie światowej. Gdzie umiera matka na skutek przeżyć wojennych i wszystkiego, co ją spotkało.

A ponieważ, jak już wspomnieliśmy, Narodowe Czytanie zbiega się z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, została podjęta jeszcze jedna inicjatywa. Para prezydencka poinformowała, że z okazji jubileuszu powstanie Antologia niepodległości. W jej skład mają wchodzić 44 najważniejsze polskie teksty. Będzie to m.in.: Bogurodzica. Jednak przekrój literatury będzie uwzględniał również okresy romantyzmu, literaturę wojenną oraz współczesność.

Być może Narodowe Czytanie Przedwiośnia to dla niektórych okazja, by po raz pierwszy zmierzyć się z tym dziełem. Inni mają szansę odkryć je na nowo. Po tym, jak nie do końca przypadła ona do gustu odbiorcom w latach szkolnych.

Wszystkie książki Stefana Żeromskiego, w tym Przedwiośnie, znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!