Bibliotekarka z Saint-Malo - nowa powieść Mario Escobara Bibliotekarka z Saint-Malo

Mario Escobar napisał kolejną książkę przeszywającą duszę i chwytającą za serce. Nie jestem zdziwiona. W końcu to pisarz, który doskonale porusza się w tematyce wojennej. Autor bestsellerowych powieści Kołysanka z Auschwitz i Dzieci żółtej gwiazdy, które skupiały się wokół okropnych następstw holokaustu. Tym razem twórca odszedł od tematyki obozowej. Pozostał jednak przy cierpieniu, opisując koszmar mieszkańców Francji okupowanej przez Niemców podczas II Wojny Światowej.Bibliotekarka z Saint-Malo obrazuje prześladowania, jakie dotknęły w tym czasie francuską kulturę, zwłaszcza książki. Czy i tym razem miłość zdoła przezwyciężyć zło?

Bibliotekarka z Saint-Malo Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Bibliotekarka z Saint-Malo

Pisarz Mario Escobar nauczył nas do tego, że sięgając po jego książkę, w drugiej ręce powinniśmy trzymać chusteczki higieniczne. Jego przejmujące historie wzruszają i poruszają do głębi, do łez. Intrygująca Bibliotekarka z Saint-Malo również ma w sobie ten pierwiastek, który uruchamia w czytelniku silne emocje. Co było punktem wyjścia kolejnej opowieści? W przedmowie czytamy słowa autora:

Bibliotekarka z Saint-Malo opowiada o miłości, zemście, sumieniu, poczuciu winy i o przeszłości, która łapie nas jak w pułapkę i warunkuje nasze życie. Pomysł na tę powieść narodził się podczas mojej wizyty w Saint-Malo we wrześniu 2018 roku. Miasto, choć jego zabytki są w dużej mierze nie tyle autentyczne, ile odbudowane ze zniszczeń wojennych, urzekło mnie natychmiast. Ogromne wrażenie wywarły na mnie jego imponujące mury obronne, rozległe piaszczyste plaże w kolorze cynamonu, umocnienia z jasnobeżowego kamienia i moc przyboju chłoszczącego niewielki półwysep z taką zaciekłością, jakby pragnął rzucić na pastwę oceanowi te dumne mury miejskie. Spacerując po wieńcu umocnień otaczających starówkę, powiedziałem do Elisabeth, mojej żony: „Muszę napisać powieść o tym miejscu”.

Zarys fabuły

Wiemy już, że napisał i że opowiada ona o niezwykłym uczuciu i przywiązaniu do książek. Główną bohaterką jest tytułowa bibliotekarka Jocelyn Ferrec, która nie miała łatwego życia. Straciła rodziców, a w dniu jej ślubu wybuchła wojna. Jej mąż od razu został wezwany na front, zatem kobieta nie mogła zaznać nawet chwili spokoju u boku ukochanego. Odrobiny normalności szukała w ulubionych książkach. To jednak było zbyt mało, ponieważ nastały bardzo niebezpieczne czasy.

W Saint-Malo zjawił się bowiem niemiecki kapitan, Hermann von Choltiz, którego zadaniem było zniszczenie wszystkich książek, wpisanych na zakazaną listę. Niestety rozkaz trafił na miłośnika literatury. Mężczyzna, widząc biblioteczną kolekcję, jaką zgromadziła Jocelyn, był po prostu zachwycony. Pasja do książek zbliżyła do siebie bibliotekarkę i kapitana, choć realia wojenne utrudniały im nawiązanie relacji. Jak potoczyła się historia dwojga ludzi z dwóch stron barykady światowego konfliktu? Czy uczucie było w stanie ocalić kolekcję książek?

Dowiesz się tego, sięgając po powieść Bibliotekarka z Saint-Malo, wydanej nakładem Wydawnictwa Kobiecego, którą możesz zamówić w tym miejscu.

Zobacz i posłuchaj, co sam autor mówi o swojej książce:

Powiązane artykuły: