Książki dla dzieciRecenzje

Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu – recenzja

Jedwabne Wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu - recenzja

Czytanie Waszym pociechom o siedmiu krasnoludkach, Śnieżkach i innych Kopciuszkach już się Wam przejadło? 😉 W takim razie możecie zabrać dzieci w książkową podróż do odległych zakątków Azji, sięgając po Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu. Przed Wami krótka recenzja tego zbioru tradycyjnych wschodnich opowieści, opracowanego przez Luigiego Dal Cina.

Jedwabne Wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu - recenzja

Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu – recenzja

Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu to kolejny tom wydany przez Słowne Młode w serii Opowieści z czterech stron świata. Do tej pory ukazały się także baśnie z Japonii, Brazylii oraz Rosji. O tych ostatnich pisaliśmy na naszym blogu – recenzję znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu. Opowieści z czterech stron świata Autor: Luigi Dal Cin

Źródło: fot. własna

Baśnie z serca Azji

Autor zbioru Luigi Dal Cin zebrał 11 tradycyjnych baśni, pochodzących z Japonii, Chin, Mongolii i Korei. Korzenie najstarszej historii zawartej w tym tomie sięgają aż IV w. p.n.e.!

Opowieści są niedługie i zarazem treściwe. Płynące z nich morały czasem wybrzmiewają wprost, innym razem baśnie zmuszają do zastanowienia się nad zawartym w nich przesłaniem.

Czytając, poznajemy między innymi losy Księżniczki Rubinki i kolekcjonera smoków, dowiadujemy się jak głuptas Circa Namdżil został mędrcem, poznajemy sen pewnego starca (a może motyla?). Przekonujemy się, że bezbronny pies może wywieść w pole groźnego tygrysa, że czasem warto wierzyć własnym snom oraz że kłamstwo ma krótkie nogi i… czyste dłonie.

Opowieści z czterech stron świata Autor: Luigi Dal Cin

Źródło: fot. własna

W opowieściach z Dalekiego Wschodu, tak jak w baśniach bliższych nam geograficznie i kulturowo, odnajdujemy uniwersalne wartości, bliskość natury i nadprzyrodzone siły, które mogą całkowicie odmienić los bohaterów. Jedwabne wątki to opowieści snute w oparciu o kontrasty lub podobieństwa, dotyczące tematów takich jak dobroć serca i chciwość, spryt, głupota i pycha. 

Teksty uzupełniają ilustracje, które pochodzą z 25. edycji konkursu „Obrazy wyobraźni”, zorganizowanego w ramach Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Dziecięcej w Sarmede. Każda baśń została zobrazowana przez innego artystę, a wszystkie wizje tworzą wielobarwną mozaikę, dodającą całości wschodniego charakteru i szczypty niesamowitości.

Luigi Dal Cin Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu. Opowieści z czterech stron świata

Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu – podsumowanie recenzji

Komu polecam tę książkę? Rodzicom, którzy chcą pokazać swoim dzieciom różnorodność mądrości drzemiących w tradycyjnych opowieściach ze świata. Lektura takich baśni to świetny początek do tego, by  zainteresować swoje pociechy nowymi kulturami.

Teksty są krótkie, więc starsze dzieci bez problemu samodzielnie dadzą sobie z nimi radę. Mimo to wydaje mi się, że najprzyjemniej będzie słuchać baśni czytanych na głos, samemu zatapiając wzrok w bajecznie kolorowych ilustracjach. 🙂

Recenzowaną książkę znajdziecie TUTAJ >>

Zobacz także:

Moja ocena
  • 8/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
  • 9/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 9/10
  • 9/10
    Jak oceniam estetykę książki (przejrzystość, szata graficzna, ilustracje)? - 9/10
8.7/10

Fragment recenzji

Czytając, poznajemy między innymi losy Księżniczki Rubinki i kolekcjonera smoków, dowiadujemy się jak głuptas Circa Namdżil został mędrcem, poznajemy sen pewnego starca (a może motyla?). Przekonujemy się, że pies może wywieść w pole tygrysa, że czasem warto wierzyć własnym snom oraz że kłamstwo ma krótkie nogi i… czyste dłonie.

W opowieściach z Dalekiego Wschodu, tak jak w baśniach bliższych nam geograficznie i kulturowo, odnajdujemy uniwersalne wartości, bliskość natury i nadprzyrodzone siły, które mogą całkowicie odmienić los bohaterów. Jedwabne Wątki to opowieści snute w oparciu o kontrasty lub podobieństwa, dotyczące tematów takich jak między innymi dobroć serca i chciwość, spryt, głupota i pycha. 

Sending
User Review
0/10 (0 votes)