Kołyski Rzeszy Jennifer Coburn - czytaj nowość z gatunku literatury pięknej Kołyski Rzeszy

Zainteresowani literaturą wojenną nie mogą przejść obojętnie wobec najnowszej pozycji zgłębiającej temat osobliwości jednego z najkrwawszych konfliktów w historii świata. Kołyski Rzeszy autorstwa wielokrotnie nagradzanej, amerykańskiej dziennikarki i pisarki Jennifer Coburn to poruszająca powieść o cierpieniu kobiet, które brały udział w masowej produkcji dzieci rasy aryjskiej.

Kołyski Rzeszy na TaniaKsiazka.pl >>

Kołyski Rzeszy – o piekle kobiet w czasie II wojny światowej

Chociaż książka Kołyski Rzeszy należy do gatunku literatury pięknej, jej fabuła inspirowana jest faktycznie istniejącymi w czasach wojny niemieckimi ośrodkami reprodukcyjnymi Lebensborn. Instytucja powołana w 1936 roku na mocy rozkazu Reichsführera-SS Heinricha Himmlera funkcjonowała jako opiekuńczo-charytatywne stowarzyszenie w strukturach organizacyjnych SS. Założeniem sieci ośrodków Lebensborn było „odnowienie krwi niemieckiej”, czyli „hodowla nordyckiej rasy nadludzi”. W jaki sposób? Otóż dokonywano tam skrupulatnej selekcji kobiet i mężczyzn przeznaczonych do rozmnażania. Oczywiście według surowych kryteriów nazistowskiej polityki rasowej.

Trzy bohaterki w centrum nazistowskiego mroku

Powieść Jennifer Corbun przybliża czytelnikowi tę niechlubną część historii XX wieku. W jednym z takich miejsc splata losy trzech bohaterek – Irmy Binz, Hilde Kramer oraz Gundi. Pierwsza z nich to pielęgniarka po czterdziestym roku życia, która przyjmuje posadę w jednym ze wspomnianych domów położniczych i dość długo wierzy w ich ideę, dopóki nie odkrywa przerażającej prawdy. Hilde to z kolei młodziutka kochanka jednego z bliskich współpracowników Himmlera. Do rozpłodowej placówki odesłano ją zaraz po zajściu w ciążę. Gundi natomiast jest młodą studentką, która również spodziewa się dziecka, a do domu macierzyńskiego trafiła przez wzgląd na swoją typową aryjską urodę. Niestety musi ukrywać informacje o tacie maleństwa, które nosi pod sercem. Zupełnie odwrotnie niż Hilde, która afiszuje się nazwiskiem ojca swojego potomka.

Pisarka opisuje dramatyczne przeżycia kobiet, które przemierzyły mroczne ścieżki historii Niemiec. Dzięki jej skrupulatności poznacie surowe reguły i praktyki, które obowiązywały w ośrodkach Lebensborn. Pisarka oprócz dawkowania emocji hojnie dzieli się wiedzą historyczną. Na temat relacji rodzinnych i społecznych oraz mechanizmów działania nazistowskiej propagandy.

Nowość Jennifer Corbun możecie zamówić w tym miejscu, a tymczasem…

>> …czytajcie darmowy fragment książki Kołyski Rzeszy <<

 

Zajrzycie także tutaj: