Fani książki, która uczyniła Markusa Zusaka sławnym, czyli Złodziejki książek, musieli czekać aż 13 lat na nową powieść! Jednak, jak ujawnia w wywiadzie autor, bardzo długo zmagał się z historią ze swojego nowego tytułu. Wciąż nie był z niej zadowolony, aż do momentu, kiedy żona postawiła mu ultimatum w 2016 roku, że jak po krótkiej przerwie nie powróci do książki, powinien na zawsze ją sobie odpuścić. Autor wyjechał na miesięczny odpoczynek i po powrocie wróciła do niego wena, która przeobraziła się w końcu w gotowy maszynopis. Nowa książka Markusa Zusaka zatytułowana Bridge of Clay to powieść opowiadająca o pewnym chłopcu, który na prośbę ojca będzie budował most. Ten most będzie powstawał zarówno w prawdziwym życiu, jak i w jego sercu. Pytanie, ile będzie w stanie poświęcić, aby go ukończyć.

Nowa książka Markusa Zusaka była też mostem dla pisarza

Wczytując się w słowa, Markusa Zusaka opowiadającego o tym, dlaczego tak długo powstawała jego nowa powieść, doszłam do wniosku, że przeżywał on prawdziwy pisarski dramat. Po międzynarodowym sukcesie Złodziejki książek, która na zawsze zapewniła mu literacką nieśmiertelność, nie mógł ukończyć kolejnego projektu, który powstał notabene w jego głowie, kiedy miał zaledwie 19 lat. Nawet teraz, jak sam przyznaje, mimo że jest zadowolony z finalnego “kształtu książki”, wie, że mógłby ją pisać do końca życia i wciąż coś by w niej poprawiał.

Bohaterem Mostu Claya’ jest jeden z pięciu braci, którzy musieli dorastać samotnie. Najpierw zmarła ich matka, a potem odszedł od nich ojciec. Kiedy na początku książki ojciec powraca i prosi synów, aby pomogli zbudować mu most na jego ziemi, tylko jeden z nich się zgadza, Clay. Chłopiec będzie chciał, żeby jego most był najwspanialszy, idealny, żeby nie mogła go zniszczyć żadna siła natury. Będzie go budował dla swojej rodziny i żeby zamknąć za sobą trudną przeszłość, a zbudować nową przyszłość.

Nowa książka Markusa Zusaka – most prawdziwy i metaforyczny 

Rzeźba

Źródło grafiki: Tutt’Art

Ten most oprócz materialnej postaci będzie także pewną przenośnią, próbą stworzenia wielkiego dzieła i połączenia poszczególnych ogniw w całość. Inspiracją dla książki i samej idei były dzieła Michała Anioła, szczególnie postać Davida. Autor podkreśla, że najważniejszym przesłaniem książki jest to, że możemy dążyć do doskonałości, starać się stworzyć coś wielkiego, ale możemy także stać się niewolnikami tego procesu. Czy Clay ukończy most? Jak wiele będzie musiał poświęcić, żeby tego dokonać? Czy most połączy także rodzinę, która już dawno nie potrafi znaleźć do siebie drogi?

Na te wszystkie pytania Czytelnicy znajdą odpowiedzi 9 października, kiedy powieść ukaże się w oryginale. Zapewne na polski przekład będzie trzeba chwilę zaczekać. Powieść już pół roku przed premierą jest bestsellerem Amazona. Można się domyślać, że równie wielka popularność spotka ją także w naszym kraju.