Odkryto nigdy niewydaną książkę dla dzieci Maurice'a Sendaka

źródło: www.publishersweekly.com

Maurice Sendak jest jednym z najpopularniejszych autorów książeczek dla dzieci na świecie. Jego książka Tam, gdzie żyją dzikie stwory została sprzedana w 19. milionowym nakładzie, a milioner i właściciel firmy Virgin Mobile, Richard Branson wymienił ją jako pierwszą na liście książek, które każdy powinien przeczytać chociaż raz w życiu. Ponadto została także uznana za jedną ze 100 Najlepszych książek dla dzieci wszech czasów. Teraz, pięć lat po śmierci autora odkryto, książkę dla dzieci jego autorstwa, która jeszcze nigdy nie była wydana. Na szczęście została ukończona, a Maurice Sendak wykonał do niej także ilustracje. Jest to o tyle ważne, że to właśnie one są najbardziej rozpoznawalnym znakiem twórczości tego autora.

Nieznaną dotąd książkę dla dzieci napisał autor światowego bestsellera 

Książka Tam, gdzie żyją dzikie stwory jest niezwykle dobrze znana za oceanem. Niemal każde amerykańskie dziecko dobrze kojarzy ilustracje w niej zawarte. Przedstawiają one wielkie, okropne stwory, które pewnego dnia na ich wyspie odwiedza mały chłopczyk. Udaje się tam dzięki sile swojej wyobraźni, tuż po tym, jak pokłócił się z mamą i ta za karę kazała mu pójść spać bez kolacji. Potwory, które widzimy na ilustracjach, są naprawdę straszne, ale na szczęście bajka ma szczęśliwe zakończenie i jest dla dzieci źródłem kilku cennych życiowych lekcji.

Powiązane: NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI: „TAM, GDZIE ŻYJĄ DZIKIE STWORY” MAURICE SENDAK

Książkę dla dzieci wydawca Sendaka wyda na jesieni 2018 roku

Sendak

Arthur Yorinks i Maurice Sendak, w 1990. Źródło: www.publishersweekly.com

Nowo odkryta książka nosi tytuł Presto and Zesto in Limboland i zostanie wydana na jesieni w 2018 roku. Trafiła na nią Lynn Caponera, bliska przyjaciółka Sendaka, która porządkowała dawne dokumenty autora. Kiedy zobaczyła manuskrypt, niemal od razu wiedziała, że to coś zupełnie nowego. Okazuje się, że tę książeczkę Sendak stworzył wraz z innym autorem Arthurem Yorinksem, z którym już wcześniej współpracował przy innych utworach. Współautor zapytany o tę konkretną książkę powiedział, że dobrze pamięta pracę nad nią, ale w tym okresie był bardziej zaangażowany w prace nad innymi projektami i po prostu musi przyznać, że o niej zapomniał.

Michael di Capua, wieloletni wydawca utworów Sendaka powiedział, że kiedy się dowiedział, nie mógł w to wszystko po prostu uwierzyć:

“Co za cud, że odnalazł się taki skarb. I pomyśleć, że coś tak niesamowitego leżało zakopane gdzieś w archiwach i pokrywało się kurzem.” – Michael di Capua

Wydajemy?

Capua zadzwonił do współautora książki z pytaniem, czy ten chciałby wydać odnalezioną książkę. Na co on odpowiedział: “Żartujesz sobie? Jasne, że tak”. Yorinks powiedział także, że kiedy odnaleziono ten manuskrypt, zalała go fala wspomnień z pracy nad książką z Sendakiem i podsumował ten czas, mówiąc: „Naprawdę niesamowicie ubawiliśmy się pracując nad nią”

Polska premiera na razie nie jest znana. Do tej pory na polskim rynku ukazały się dwie książki Sendaka: Tam, gdzie żyją dzikie stwory i druga książka, do której autor wykonał ilustracje: Przyjęcie dla motyli.