Dla ciebie mogę umrzeć

Hej! Dziś przed Wami recenzja książki Dla ciebie mogę umrzeć. Właściwie jest to zbiór zagubionych opowiadań, które stworzył F. Scott Fitzgerald. Pisarz, odpowiedzialny za międzynarodowy bestseller Wielki Gatsby, który do tej pory cieszy się sporym zainteresowaniem Czytelników, ma na koncie również mnóstwo krótszych form. Zbiór prezentowany dzisiaj jest wyjątkowy, ponieważ zawiera opowiadania autora, które nigdy przedtem nie ujrzały światła dziennego. Jest to więc nie lada gratka dla wszystkich miłośników twórczości tego autora. Czy jednak jest to książka dla wszystkich? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w mojej recenzji.

Recenzja książki Dla ciebie mogę umrzeć – trochę jak powrót na studia

Zapoznając się z prezentowanym dziś tytułem, nie mogłam pozbyć się wrażenia, że oto powróciłam na studia. W rękach trzymałam książkę ze wstępem, który jednocześnie był opracowaniem na temat całej twórczości autora. To również krótka historia tego, dlaczego zawarte w tomie opowiadania nie miały okazji ujrzeć światła dziennego. Co więcej, do każdego tekstu dedykowany jest oddzielny wstęp, odpowiadający na podobne pytania i przybliżający okoliczności powstania danej historii. Dawno nie czytałam tego typu książek i szczerze powiem, że tęskniłam za tym.

Takie rozwiązanie to doskonała okazja dla wszystkich miłośników twórczości pisarza, by jeszcze bardziej poznać ulubionego twórcę i historię jego rozwoju. Natomiast ci, którzy zainteresowani są jedynie opowiadaniami, mogą śmiało pominąć wszystkie wstępy. Należy oczywiście również uważać, bo większość z nich zawiera spojlery dotyczące danego tekstu. Jak podkreśla sama badaczka, najlepiej najpierw przeczytać opowieść, a później wrócić do wstępu.

Recenzja książki Dla ciebie mogę umrzeć – opowiadania dla każdego

Czytelnicy w tej książce znajdą opowiadania, które Fitzgerald tworzył na różnych etapach swojego życia, z różnych pobudek. Nie miał problemu z tym, by przyznać się, że dany tekst powstał jedynie po to, by zapełnić dziurę budżetową. Jednocześnie podkreślał, że nie czerpie zbyt wielkiej radości z pisania takich opowiadań. Opracowanie naukowe z pewnością pozwala Czytelnikowi spojrzeć na wszystkie historie i całą twórczość autora ze znacznie szerszej perspektywy. Oprócz ciekawych wstępów znajdziecie tu również zdjęcia Fitzgeralda, jego żony czy szkice rysunków, rękopisy i ksero oryginalnych maszynopisów.

Recenzja książki Dla ciebie mogę umrzeć – podsumowanie

Recenzja książki Dla ciebie mogę umrzeć jest dziś krótka, ale jak to w przypadku opowiadań, nie ma tu co za dużo pisać. Przede wszystkim warto tu jasno podkreślić, że jest to książka dla wszystkich. Krótkie formy idealnie sprawdzą się dla tych Czytelników, którzy mają nieco mniej cierpliwości do długich tekstów, gdzie akcja potrzebuje kilkudziesięciu stron, by się rozkręcić. Tu wszystko dzieje się szybko i dynamicznie. Oczywiście, ponieważ są to przeróżne opowiadania, często pisane na zarobek, nie każda historia porywa i wciąga. Jednak zdecydowana większość umili Wam ciepłe wieczory i pozwoli spędzić przed książką zalecane, dzienne minimum. Bez względu na to, czy kojarzycie Fitzgeralda, czy też nie, ta publikacja z pewnością Was zainteresuje, jeśli lubicie krótkie, literackie formy.

Ocena Pauliny
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 10/10
  Jak oceniam wydanie książki? - 10/10
 • 8/10
  Jak oceniam konstrukcję bohaterów? - 8/10
8.4/10

Fragment recenzji

Opracowanie naukowe z pewnością pozwala czytelnikowi spojrzeć na wszystkie historie i całą twórczość autora ze znacznie szerszej perspektywy. Oprócz ciekawych wstępów znajdziecie tu również zdjęcia Fitzgeralda, jego żony czy szkice rysunków, rękopisy i ksero oryginalnych maszynopisów.