PolecamyRecenzjeScience fiction

Wędrująca Ziemia Cixina Liu – opowiadania, a film. Recenzja

Wędrująca Ziemia – recenzja opowiadań Cixina Liu Wędrująca Ziemia

Niedawno platforma Netflix ogłosiła rozpoczęcie prac nad serialową adaptacją, za którą odpowiadać będą twórcy Gry o Tron. Ale my mieliśmy już okazję zobaczyć twórczość Cixina Liu na ekranach telewizorów. Wspomniana platforma streamingowa wyprodukowała w 2019 roku film Wędrująca Ziemia zainspirowany opowiadaniem o tym samym tytule.

Wędrująca Ziemia Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Cixin Liu jest jednym z najbardziej docenianych, współczesnych pisarzy science fiction w ostatnich latach. Jego rozpoznawalność wzniosła się na wyżyny w 2015 roku, gdy przetłumaczona na język angielski powieść Problem Trzech Ciał otrzymała prestiżową nagrodę Hugo. Od tego momentu książki autora tłumaczone są na kilkadziesiąt języków i regularnie zdobywają miana bestsellerów w wielu krajach. Największych echem odbiła się trylogia Wspomnienie o przeszłości Ziemi.

Wędrująca Ziemia – zbiór opowiadań

Najnowszy zbiór opowiadań Cixina Liu, Wędrująca Ziemia, zawiera dziesięć tekstów, z których aż pięć zdobyło chińską nagrodę Yinhe w kategorii najlepsze opowiadanie roku. Wbrew pozorom Cixin Liu nie jest wizjonerem. Jego książki i opowiadania nie poruszają nowych tematów i wcale nie są niczym odkrywczym. Skąd, więc taka popularność autora?

Cixin Liu nie kryje się z tym, że czerpie garściami z twórczości Arthura C. Clarke, Isaaca Asimova, Briana Aldisa czy Stephena Baxtera. Jednakże poruszanie klasycznych tematów, takich jak: pierwsze spotkanie z obcą cywilizacją, inwazja na planetę czy globalna katastrofa, jest w jego wypadku w dużej mierze traktowane z perspektywy naukowej. Oczywiście w każdym opowiadaniu doszukamy się heroicznej walki o przetrwanie i związanych z nią przemyśleń. Jednakże na pewno nie w takiej skali jak w twórczości Teda Chianga, Carla Sagana czy u wspomnianych wcześniej autorów.

Cixin Liu zdecydowanie kładzie priorytet na naukowe przedstawienie problemu i próbę jego rozwiązania i to w takim stopniu, że na ten moment, gdy pomyślimy o gatunku Hard SF, Cixin Liu powinien być pierwszym, który pojawi się w naszej głowie.

Wędrująca Ziemia – opowiadanie a film

Opowiadanie Cixina Liu a film Netflixa to dwa całkowicie inne utwory. Chińska produkcja w reżyserii Franta Gwo inspiruje się Wędrującą Ziemią tylko w ogólnym zarysie. Czas umiejscowienia fabuły i problemy, z jakimi musi zmierzyć się ludzkość, są zgoła odmienne.

Opowiadanie Cixina Liu jest krótkim sprawozdaniem podzielonym na kilka etapów. Pierwszy z nich, zatytułowany Era Hamowania, skupia się na zatrzymaniu ruchu obrotowego Ziemi. Drugi etap to Era Opuszczania, w niej Ziemia zatacza coraz większe kręgi, próbując osiągnąć prędkość ucieczki i wyrwać się ze słonecznej orbity. Następne dwa etapy to: Bunt oraz Era Wędrówki. Pierwszy z nich przedstawia zwątpienie cywilizacji w naukowe przewidywania rychłego wybuchu Słońca – doprowadza to do wszechobecnego buntu. Zaś drugi jest krótkim rzuceniem oka na wędrówkę poza Układ Słoneczny.

Film Wędrująca Ziemia skupia się w całości na krótkim wycinku z tej historii – Ziemi, która podczas próby ucieczki ze swojej orbity staje na kursie kolizyjnym z Jowiszem. Jeśli ludzkość marzy o tysiącletniej podróży, musi za wszelką ceną spróbować wyjść z tej dramatycznej sytuacji.

Wędrująca Ziemia – dobry start

Wędrująca Ziemia Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Spotkałem się już z wieloma opiniami na temat twórczości Cixina Liu. Po wysłuchaniu ich muszę stwierdzić, że dość często powtarza się podział na tych, którzy go kochają i tych, którzy nienawidzą. Cixin Liu zdaje się trafiać do określonej grupy odbiorców, pozbawiając się całkowicie tych, będących pośrodku.

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z jego powieściami, najnowszy zbiór opowiadań Wędrująca Ziemia wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Dziesięć krótkich opowiadań bardzo przekrojowo przedstawia styl i pomysły autora. Jeśli znajdziecie w nich coś dla siebie, z dużą pewnością możecie sięgnąć po jedną z pełnoprawnych powieści Cixina Liu. Ja jestem kupiony. Wędrująca Ziemia sprawiła, że Problem trzech ciał dużo szybciej pojawi się w mojej kolejce książek do przeczytania.

Gorąco zachęcam Was do zapoznania się ze zbiorem opowiadań, który znajdziecie tutaj. Sprawdźcie, czy Cixin Liu ma szansę przekonać Was do swojego pióra!

Autor recenzji: Robert Rejmaniak

Powiązane artykuły:

Ocena Roberta
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 7/10
  Czy książka wyróżnia się oryginalnością? - 7/10
 • 7/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 7/10
7.5/10

Fragment recenzji

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z jego powieściami, najnowszy zbiór opowiadań Wędrująca Ziemia wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Dziesięć krótkich opowiadań bardzo przekrojowo przedstawia styl i pomysły autora. Jeśli znajdziecie w nich coś dla siebie, z dużą pewnością możecie sięgnąć po jedną z pełnoprawnych powieści Cixina Liu. Ja jestem kupiony.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)